šachas reikšmė

Kas yra šachas? šãchas sm. (2) DŽ, TrpŽ, šàchas (2) KŽ; Rtr 1. Š, LL245, BŽ617 kai kurių Rytų šalių monarcho titulas; pats monarchas. 2. sport. šachmatuose – priešininko karaliaus tiesioginis puolimas: Paskelbti šãchą karaliui NdŽ. Šãchas ir matas! NdŽ. Dvigubas šachas STŽ.

šãchas [persų k. šah — karalius, valdovas]: 1. Rytų šalyse — valdovo titulas; tą titulą turintis asmuo; 2. šach. grėsmė, kad kuri nors figūra gali kirsti priešininko karalių.

Šachas (شاه) yra persų kalbos (farsi) žodis, reiškiantis monarchą (karalių arba imperatorių), perimtas daugelio kitų kalbų.

Šachais vadinti Irano monarchai, įskaitant ir Achemenidų dinastiją, kuri absorbavo Mediją, suvienijo Persiją ir užkariavo daugybę aplinkinių šalių, kol ją pačią nukariavo Aleksandras Didysis.

Pilnas Achemenidų valdovų titulas buvo xšāyaθiya xšāyaθiyānām, „Karalių Karalius“, viduriniąja persų kalba šāhān šāh, šiuolaikine persų kalba shāhanshāh (شاهنشاه). Į graikų kalbą šis titulas buvo verčiamas kaip „βασιλεύς τῶν βασιλέων (basileus tōn basilēōn)“, titulas faktiškai atitinkantis imperatoriaus titulą.

Per arabų kalbą šis žodis pateko į Europą kaip vienas iš šachmatų terminų.

Šacho titulas kaip sudėtinė titulo dalis pateko ir kaimyninių valstybių – Indijos, Bengalijos, Nepalo valdovų titulus.

Stačiatikiškos Gruzijos valdovas Giorgi III, karaliaus Bagrato III (išvijusio iš Rytų provincijų turkus, suvienijusio visą Gruziją bei užkariavo abchazus, kartvelius, kachetus ir armėnus) anūkas kaip papildomus priėmė Shahanshah ir Visų Rytų ir Vakarų valdovo titulus. Jo pavyzdžiu sekė ir po jo valdę Gruzijos valdovai.

Ar žinai, ką reiškia žodis šachmatai? Visi terminai iš raidės Š.
Draugai
Vertimas internete