tad reikšmė

Kas yra tad? 1 tàd adv. K, Rtr, DŽ, NdŽ, KŽ 1. H154, H, R, MŽ, Sut, N, K, L tada, tuomet: Papjauna [kiaulę], krau[ja]s nubėga, bliūdą laiko vienas, tad įdeda į tokį ilgą lovį, ir tàd plikom LKT135(Prk). Atsiraitęs rankoves, imdavo maišyti jis tad šukėse dažus LzP. Pelenų dieną stakles įnešė, tàd pradėjo austi Vgr. Tiedvi eili eina viena prieš kitą gilumoj [scenos], kol nesusitinka, tad eina vėl atgal į abi šali Vd. Pirmu puodą pristatysi, tad ugnelę kursi. Pirmu pati užsikąsi, tad šeimynai duosi S.Dauk. Kurs tad nebuvo PK170. Jau tad jop est kalbėjęs PK178. Pradėjo tad ant jo skųstis DP163. Tad išpildės, kas sakyta yra per pranašą bylantį DP163. O kur tad tu josi, broteli muno? D78.
2 tàd conj. tai, užtat (nusakant ko nors rezultatą, padarinį): Šalta buvo, vėjas pūtė, tad raudoni mano veideliai J.Jabl. Jis visas juodas; tad jo viso temstant nė nematyti Vaižg. Iešmantai buvo patys gražūs, augaloti, stambūs žmonės, tad ir jų vaikai berniukai augo, akyse tiesės ir storėjo it gerai girdomi buliukai Vaižg. Aš atejau, tad eisiva nū abudu J. Tėvas žemės neturėjo, tàd ans rendavojo Žd. Geneckis buvo sutelkęs tik apie 600 pėstininkų ir apie 100 kazokų, tad laukė pastiprinimų iš Ukmergės ir Raguvos V.Myk-Put. Nebuvo ko valgyti, tad avižų duoną kepėm i valgėm Klk. Į mokyklą toli, tad kol nueini, kol sugrįžti namo, ko tik neprasimanai V.Bub. Dėk kiaušinius arba murk, – tad ir išrūks tie niekai iš galvos J.Balč. Ką pradėjęs, – dirbk ir baiki, tad nesigailėsi K.Bink. Nepranešiau namiškiams, tad ir stoty niekas manęs nelaukė LzP. | Nenuostabu tad, kad tėvas dažniausiai būdavo paniuręs, rūstus, reiklus ir piktas V.Myk-Put. 2. porinio jungtuko dalis (nusakant ryšį su priežasties šalutiniu sakiniu): Kadangi saulė yra taip toli nuo mūsų ir betgi išrodo mums didokas rutulys, tad aišku, jog didumo ji baisiai didelė J.Jabl. 3. porinio jungtuko dalis (žymint ryšį su sąlygos šalutiniu sakiniu): Šiandien ka užeitų karas, tàd už karto didelis badas būtų Yl. Ką kitą kartą į veselias kad važiavo, tad vis su skambalu važiavo Klk. Jeigu mokės košę išvirti, tàd yra gera gaspadinė Vgr. Ka reik žmonims muni kaip mažą vaiką laikyti, tàd jau geriau, kad numirtumi Sd. Jei tos kūtės buvo dvilinkos ar trilinkos, tad jos buvo atstu nu numų S.Dauk. Kad būčio notėjęs ir nebylojęs jiemus …, tad būtų nuodėmės neturėję DP531. Kad jį pažintų, tad bijotųs DP234. ^ Kad prie darbo kaip gaidys, tad prie valgio kaip arklys J.Jabl. Kad ne vargai ir bėdos, tad būtų vis Kalėdos TŽV612(Ps). 4. porinio jungtuko dalis (žymint ryšį su laiko šalutiniu sakiniu): Kaip jau bulvės pradeda paaugti, burokai, tad jau pradedi penėti [paršus] Kl. Kol y[ra] pilki [taukai], tad nėr anie geri, o kaip jau išskaidrė[ja], tad yr išvirę Kl. Tik kad viskas buvo suvežta, tik tàd meisteris parejo su darbininkais Klp. Bitės gul lauke ant plautais aulio tad, kad joms viduoje par daug karšta yra S.Dauk. ^ Kad dugną dėsma, tad regėsma S.Dauk, M.Valanč. Kad vilkas kieme, tad piemenys šunis lakina S.Dauk. 5. žr. 1 tai 7: Jam patinka tad menkės, tad unguriai, ans pats nežino, ko norįs Plng. Motė už vyrukus tad ilgesnė, tad trumpesnė P. Tad sugriūna ratai, tad apraišta arklys – vienoms nelaimėms keleivystė[je] Šts. Svogūno yra šaknis meisinga, tad iš žvynų sudėta, tad vienintai mikla P.
3 tàd prt. žr. 3 tai: 1. Nu ko žaltys skyrės tad? Vaikus turėjo, viską Trk. Į darbą reik eiti, nu kaip tàd, į darbą Akm. Darbas paliekta darbas, nu kaip tàd, kaip tàd Trk. Kodėl gi tad negailys už griekus? P. Norint tu bijais arba ne, tad mirtis tačiau ateis DP583. 2. Kad speigas, tad speigas! Žem. Na, kad raižę, tad raižę, už visus prasikaltimus! Žem. Mes, mergės, nueisiam, ka dainiuosiam, tad nu! Šts.

tad sinonimai

Ką reiškia žodis tada? Visi terminai iš raidės T.