varas reikšmė

Kas yra varas? 1 vãras sm. (4) NdŽ, FrnW, Pkp, (2) NdŽ 1. žr. 1 vara: Vienok gyventojai tų kraštų tebuvo liuosi nu varų ir terionių S.Dauk. Pasiduodu varui, kad atsikreiptų žadėta nelaimė V.Kudir. Laikraščiai persisunkę nuodingų garų činovnininkystės ir propagandos varo ir jungo Vrp1897,2. 2. S.Dauk žr. varautojas.
2 vãras sm. (4) DŽ, NdŽ, FrnW, LKAI62(Kin, Prk, Kl, Vž, End, Vvr, Jdr, Šùmskas), (2) NdŽ, LKAI62(Zr, Kl), An, Užp 1. BzF194, LsB170, OGLII34, LKAI62, Sg, Ut, Lel, Dkšt, Dbg, Š(Dv) kartis tvorai tverti, šatra, sklanda: Tvora aukšta, net iš keturių varų̃ Grv. Vãrais tvora tverta Š(Ds). I muno daržas y[ra] varaĩs aptvertas Vž. Varų̃ toras liuob statyti laukūs Grg. Vãrų tvora vytelėm rišta Tur̃mantas. Kur panašesniai varaĩ, sukraut krūvõs, ė žabai visi sau Sdk. Šitie vãrai kreivi – pjauk malkom, tvorom netiks Dgl. Važiuokiat varų̃ sukirsti Dov. Po du tris varus tedėjo – ir buvo parvaras Dr. Porą vãrų uždėk – ir nelįs karvės Mlt. Kupsną apstatau vãrais, kad vėjas neišnešiot Ktk. Ir nė žymės niekur nebuvo, kad kadaise kur nors būtų buvęs koks kuolas ar varas? I.Simon. Nutvėrė dvijauvarùs ir išlaužė torą Grg. Varẽliais aždėjau – gal neišlips Ktk. Eik, atneši varẽlį, tai bus pavaryt arkliai Grv. Nū žemės pakertam tų varùkų Dov. Variùkas NdŽ. | Yra vãras par upę, nestipras, gali lūžt Sug. Užmetam an vežimo vãro virvę ir spaudžiam Slk. 2. I(Žv), Jn(Kv), BŽ517, Sr, LKAI56(Yl), Šd, Rd, Up, Žd, KlvrŽ, Rt, Grg medinė sutvirtinamoji durų, stalų, staklių ir pan. detalė, pervaras, sankalas, įvylis: Durų varas, parvaras S.Dauk. Varaĩ par duris, stalus, zoslanus įvaryti J. Durys įvyliais susegtos, t. y. varaĩs JI672. Viskas daroma iš vienlinkų lentų: vienlinkos durys yra sukaltos su varaĩs, stalas įpjautas su varaĩs, į dangtį yra įleisti varaĩ Kal. Pastumk varùs – ir susispaus stalo lentos Yl. Negerai įdėjai vãrą Sml. Tas lentgalys vãrams nedera Slnt. Durys buvo sujungtos mediniais varais ir užkabintos mediniais bėgūnais rš. Krėslo vãras Grg. Varùs parsega par karkles, kad stipriau stovėtų Dr. Pry varų̃ prisisega keturios karklių lentos Štk. Varaĩ skersai par duris, pri varų̃ buvo pritvirtintos Vkš. Pri to mieto segė lentales, tie varaĩ vadinos Lnk. Ninčių vãras, kur nintis pakabinsi Grg. Skieto varaĩ buvo eglės nesakuotos, nepranarotos Šts. Ekėčių varaĩ LKAI125(Štk).
3 vãras sm. (4) varovas, varytojas: Varaĩ varo žuvį į tinklą Sd.
4 vãras sm. (2) Plšk; Lex33,56, Q167,312, CI613, H, R, R234, MŽ, MŽ170,313, N = varis: Ir nuvedė (viršuje gabeno) varą ing Babel BB2Kar25,13. Nepasveriamas buvo varas visų šių rykų BB2 Kar25,16. Visokias sidabras, ir auksas, ir varas, ir geležies sūdai bus Viešpačiui šventais ChJoz6,19. Varą iš kalnų gali iškirsti RB5Moz8,9. Varai iš žemės kasami R255, MŽ340. Piningus dirba iš vãro Rsn.
5 ×vãras (l. war) sm. J alaus salyklas, mentalas.

Ką reiškia žodis varatinklis? Visi terminai iš raidės V.