vyrauti reikšmė

Kas yra vyrauti? 1 výrauti, -auja (-auna) -avo intr. Rtr, RŽ, DŽ, OGLII395, NdŽ, KŽ, vyráuti, -áuja, -ãvo; [K] 1. Mrs rodyti viršenybę, pūstis: Per daug tu, Jonai, pradėjai výraut – tas ne an gero tau išeis Btr. Jis tę mokyčiausias, tai an visų výrauna Mrs. | refl.: Sūnus výraujas, t. y. ima didybę, ir įsivyravęs tėvo neklauso J. 2. [K], Rtr, FrnW, KŽ vyriškai, drąsiai elgtis. 3. L, Rtr, ŠT151, DŽ, OGLII395, NdŽ, KŽ, Brb pirmauti, dominuoti: Priėmėm tavo aukas, nors matėm negerus norus, kurie vyravo tavo širdyje V.Krėv. Materializmo srovė vyrauja kairiosiose lietuvių partijose A.Sm. Lietuvių liaudies šeimose, amžininkų tvirtinimu, vyravęs sutarimas ir susiklausymas rš. Tuo metu (1898 m.) lietuvių kalba Lazūnuose ir jų apylinkėse dar buvo vyraujanti BXII206. Kol medžiotojai kūrė meną, vyraują motyvai buvo laukiniai žvėrys LEXVIII193. Jame vyrauja įkvėptos mintys ir įkvėpti geismai – ne jis pats, ne dvasiškoji jo siela Vd. Vyraujamas bruožas Vd. O kai dėl prieraišumo prie tėvų, tai ir šiuo atveju vyrauja pagarba, o ne tikroji draugystė rš. Toje žmonių spūstyje girdėjo Elzė vyraujant lenkų ir rusų kalbas Pt. Baimė vyrauja ten, kur žinojimo stoka rš. Vyraujamas (įsigalėtinis) ūpas rš. Čia vyravo gelsvai rudos spalvos A.Vencl. \ vyrauti; įsivyrauti; išsivyrauti
2 vyráuti, -áuja, -ãvo intr., výrauti, -auja, -avo P.Skar 1. bernauti, dirbti vyriškus darbus: Vyrai vyrãvo, mergos mergavo – ir dirbdavo viską Snt. Vyráudamas daug svieto pamatai, vienais metais vienur, kitais kitur būni Slv. Neturi diedo, tai ir vyráuja (apie vyriškus darbus dirbančią moterį) Lkč. Tarnavau, vyravaũ pas poną (d.) Snt. 2. P.Skar(Grš) vyro ieškoti.
3 výrauti, -auja (-auna), -avo tr. Knv; LTR(Mrk) varstyti, darinėti: Nevýrauk durių, ba pirkion šalčio prieis Vlk. Šę do tę pro duris vaikštai ir duris vyrauni Lš.

vyrauti sinonimai

Ką reiškia žodis vyrava? Visi terminai iš raidės V.