matuoti reikšmė

Kas yra matuoti? 1 matúoti, -úoja, -ãvo 1. tr. KlG89, K nustatyti ko didumą ar skaičių: Matúok laukus su virve J. Matavo tą drobę ir karpė J.Bil. Kapitonas prikalbėjo mane pasisiūdinti naują eilutę, bet aš nesidaviau, kad siuvėjas mane matuotų J.Balč. Čia nematúotas kelias (prastas, menkas), ne plentas Krn. Žemė buvo nematúota: kas kiek norėjo, tiek sėjo Vlk. | Šios kovos istoriją reikia matuoti dienomis rš. | prk.: Ilgi lengvi irklai matavo jūrą A.Vien. Apsaugos kuopos kareivis pusmetriniais žingsniais matavo tiltą iš vieno galo į kitą rš. Svečiai matavo jį savo įžūliomis akimis S.Nėr. Jie kovojo, matuodami vienas kitą žvilgsniais rš. Ilgai žiūrėjo jis į mane, žvilgsniu matuodamas nuo galvos lig kojų rš. ^ Eina kaip matúodamas (dideliais žingsniais) Al. Dešimts kartų matuok, o vieną sykį atkirpk KrvP(Šl). Geras kaimynas mano aruodo nematuoja ir kišenėj neskaičiuoja KrvP(KzR). Laukas nematuotas, avys neskaitytos, piemuo raguotas (dangus, žvaigždės ir mėnuo) Pn. 2. refl. tr. taikyti sau didumą, tikimą: Ji matavosi drapanas LzP. Nusimovė savo žiedus ir pradėjo matuotis LzP. ◊ kẽlią (gãtvę) matúoti šlitiniuoti (apie girtą žmogų): Jau pareina Antanėlis, matuodamas kelią Krkn. Tiek nusilakė, kad, eidamas namo, gatvę matuoja Jnš. \ matuoti; apmatuoti; atmatuoti; įmatuoti; išmatuoti; numatuoti; pamatuoti; permatuoti; primatuoti
2 ×matúoti, -úoja, -ãvo; M žr. 1 matoti 1: Ima [šilkaverpių] kukulėlius, deda į verdantį vandenį, lėleles nužudo, o šilką vynioja ir matuoja į gijeles rš. Lepskas do būtų matkas matúot, bet siūlas nutrūko BM63.
3 matúoti, -úoja, -ãvo tr. šachmatų žaidime nugalėti kertant karalių: Tokiu forsuotu tęsiniu žaidėjas dažnai matuoja priešininko karalių, pasiekia lygiąsias, įgyja medžiaginį ar pozicinį pranašumą rš.

matuoti sinonimai

matuoti junginiai

  • (iš)matuoti, (iš)matuoti žingsniais, matuoti kam temperatūrą, matuoti laiką, pri(si)matuoti
Ką reiškia žodis matuotinis? Visi terminai iš raidės M.