ar reikšmė

Kas yra ar? 1 ar̃ prt.; R 1. bau, begu, beg, bene (klausimui žymėti): Ar iš tiesos? B. Šok, sesute, ko nešoki – ar nedrįsti, ar nemoki? (d.) Grž. Ar̃ skaistus veidelis – ar̃ raudonas, ar̃ gražios kaselės – ar̃ geltonos? (d.) Pšl. Ar ne geriau išeis šiandiej nuvažiavus? Sdk. Ar nematei žirgelio? KlvD6. Ar̃ girdėjai, ar̃ regėjai, kaip aguonas sėja? J.Jabl. ^ Ar su avižomis veizi, kad nebmatai? VP6. Ar tu šneki, ar tavo ožiai tarška B. Ar ilgai šuniui dešra? ST253. Ar̃ tu vyras, ar̃ virbalas? K. 2. gal, maždaug: Jau dabar ar̃ treti metai gano Rmš. Tik ar po dviejų savaičių ateina žydas V.Kudir. Normanto arkliai buvo geri, o jų buvo iš viso, veizėk, ar ne taip pat devynetas Vaižg.
2 ar̃ conj. 1. šalutiniams papildinio sakiniams jungti: Paklausk, ar̃ niekas jų nevažiuoja turgun Sb. Pasakyk, ar̃ yra mūsų sodoj už jį doresnis vaikis? Žem. Neveizėk, ar pigus, bet ar̃ geras VP34. ^ Vilkas neveizi, ar daug, ar maž avių Sim. 2. arba, arba – arba (vienas kitą išskiriantiems sakiniams ar jų dalims žymėti): Storas ar̃ plonas – bet koks bus gerai Sb. Tu turėsi ar̃ joti, ar̃ važiuoti K. Ir tau kaip mažam vaikui – kad ką pasakei ar̃ pažadėjai, tai tol prašysi, kol duosi Trgn. Jis ar nenor ateiti, arba nežino, kad mes taip jo privalom J.Jabl. Ten bekeliaudamas turėsi ar joti, ar važiuoti, arba, gali būt, ir pėsčias gausi kiek eiti J.Jabl. Ar̃ jūs gersit, ar̃ negersit, vis tiek turėsit užsimokėt už viską Grž. Ar jam, ar akmeniui, ar nebyliui M. Ar gera, ar bloga, reiks tau vis ten būti NS525. ^ Ar ugny, ar̃ vandeny – reik duot (turint ar neturint) Gs. Varną ar prausk, ar neprausk, jis vis toksai S.Dauk. Ar̃ vysi, ar̃ šausi, manęs nesugausi Pn. Ar sakius, ar nesakius – vis tiek M. Ar aš, ar tu, viens iš dviejų M. Ar kam reikia, ar nereikia, visus žmones lygiai peikia Slm. Ar̃ medum, ar̃ smala tepsi, – velniuo vis tiek Pln. Ar didis, ar mažas esi, darbuotis tečiau turi VP6.
3 ar̃ adv., ár irgi, ir, taip pat: Aš ar̃ noriu gerti, jei jūs gersite Šd. Tu ar̃ turi eiti su manim Skd. Aš ar̃ buvau Pn. Aš ár daug dainuškų mokėjau Brž. Mum ár tų bėdų gan Všk. Jam ár reikėjo būt, bet nebuvo Grž. Aš ár eisiu su tavim Lnkv. Aštuonios dešimtys ár pinigai Jnšk. Man ar̃ vienam sunku Všk. ^ Nauja šluota gražiai šluoja, šluok su ražu, ár bus gražu Jnšk.
4 ar̃ interj. 1. Nm ur, bur (kartojant nusakomas šuns piktas lojimas, urzgimas): Ar̃ ar̃ ar̃ tik kap šunes (kai ima bartis) Lp. 2. ary (kartojama siundant šunį): Eidamas pro šunį, ar̃ ar̃ tas šoko ir parsitraukė Kp.
5 ár interj. gar (kartojant nusakomas žąsies gagenimas): Ár ár ár kad gagena tos žąsys! Grž.

ar sinonimai

ar junginiai

  • (pasirinkimo ar veiksmų) laisvė, ES įstaigos ar agentūros, anksčiau ar vėliau, apdovanoti garbės ženklu ar pan., ar aš nesakiau?, ar. ar, ar... ar, daugiau ar mažiau, nori ar ne, panaudoti savo ar kitų įtaką, panaudoti savo ar kitų įtaką/pažintis, panašumas į grietinėlę ar kremą, ratilas (aplink saulę ar mėnulį), skaičius ar herbas?, vargu ar, vargu ar galimas, šiaip ar taip
Ką reiškia žodis arabai? Visi terminai iš raidės A.