naras reikšmė

Kas yra naras? 1 nãras sm. (4) 1. R384, KII223, J zool. narūnų šeimos vandens paukštis (Colymbus): Naraĩ dideli, su kuodais Rtn. Juodasai naras (C. grillus) BŽ613. Naras paukštis SD195. Lizdus naras krauna kupstuose prie pat vandens T.Ivan. Plaukdamas Nemunu mačiau narą Vl. Gaigalas panėrė, naras palėkė, volungužė tupėjo JV772. Ir anas naras čėsu vasaros, lenkdamas sprandą, [v]andenė[je] lando D103. ^ Eina kaip naras (vikriai, greitai) LTR(Pp). Judri tie vaikai kaip naraĩ Krš. Parejau iš apžadų kaip naras Šts. Uosio medelis, plieno žagrelė, o jaučiukėliai kai naružėliai LTR(Plv). Aš būčiau ten nardęs kaip naružėlis LTR(Ob). Du naru narina, du vanagu kabina, o pats piršlys vargšas paskui selina (artojas) Mrk. 2. [K] kas nardo: Žmogus, kurs moka nardytis, bus nãras J. Naras žmogus SD195. Narai (šunys) puikiai moka plaukti ir gelbėti skenduolius rš. 3. žmogus, atliekantis povandeninius darbus: Narai sumaningai leidžiasi dugnan Ašb. Įtaisas nusileisti į jūros dugną vadinamas narų varpas rš. Kaip tas nãras, su telefonu marių gilumon pasinėręs, marių dugnio daiktus peržiūri ir apsako A.Baran. 4. prk. apie judrų, gyvą, apsukrų žmogų: Ta mergelka ciela nãras – visur lipa, nosį kaišio[ja] Krš. Bepigu jiems apsidirbti – visi tokie naraĩ Ll. O tu, bernužėli, šelmi naružėli, nepadirgei plintelės JV58. O tas bernelis, šelmis narelis, bandė mano būdelį JV201. 5. nėrimas į vandenį: Jis moka gerą nãrą padaryti, t. y. pasinerti, vandeny nardyti J. 6. RtŽ urvas, ola.
2 nãras sm. (4) 1. žr. 1 narys 1: Man pirštas sopa par nãrą (narį) J. Par čiurnį naruosè nuo velėjimo girgždėlė atsirado J. Jam vieną ranką per narą nukirto Ns1832,3. 2. žr. 1 narys 4: Kaip išplaukia rugys, auga į narùs J. 3. Prk žr. 1 narys 5: Laužtinės kamanos su gelžiu be narų̃ J. Naraĩ kerčių rūmo dailiai budavoti J. 4. BzF145, Šv žr. 1 narys 8: Užnerk gerą nãrą botago ant botkočio, kad neatsinarintų J. Budelis uždėjo jam narą ant kaklo TP1881,17. Pasikoręs buvo atrastas ir iš virvės naro išvalnytas LC1886,1. 5. BzF145, Žd iš ašutų padaryta kilpa žuvims gaudyti: Narą padirba iš ašučių Šts. Ne teip lengvai su narù lydeką sugausi! Krt. Iš ašučių nupina nãrą i užnera lydeką Pln.
3 nãras sm. (4) bot. vynmedinių šeimos dekoratyvinis augalas, augantis ant sienų, tvorų; penkialapis vynvytis (Parthenocissus quinquelolia): Naras visai užaugo langus, reiks nukarpyt – viduj tamsu Mrk.
4 ×nãras (vok. dial. nâr, nar) sm. (2) KBII52 1. kvailys: Klūpodams kaip tikras nárs pas atdarą skrynią, už išlaikymą skarbų Tėvemūs pasiskaito K.Donel. 2. KI589 juokdarys: Dvaro naras R208.

naras sinonimai

naras junginiai

  • geltonsnapis naras, ledinis naras
  • Geltonsnapis naras, Juodakaklis naras, Ledinis naras, Rudakaklis naras
Ką reiškia žodis narava? Visi terminai iš raidės N.