antis reikšmė

Kas yra antis? 1 ántis sf. (1) J, K; SD79, R naminis ar laukinis vandens paukštis (Anas): Naminė ántis Pn. Ántis miškinė I. Antis medinoji J.Jabl. Antis šaukštasnapė (A. clypeata) K. Juodoji antis (Oidemia nigra) Lietuvon labai retai užklysta T.Ivan. Antis krigžduonėlė V.Krėv. Ántis geria, gurkia, turškia, lesa, gnaibo, žnaibo Jnšk. Ántis kvaknojo, klegėjo, turleno, turlijo Rs. Laukinės ántys mažesnės už namines Vlkv. Ántys po balą krykia, taškena BM411. Ántys maudosi – bus lietaus Sml. Guzas iššoko kaip ánties kiaušinis Grž. Ánčių tupi trys pulkeliai NS97. Tai ne antelė krykštė, tai ne pilkoji narstė Pn. Aš ne antẽlė per jūres plaukti, ne gegužėlė girioj kukuoti J.Jabl. Ta antýtė kriku kraku, tas gaidžiukas kakarieku NS229. Atėjęs maudytis pamatė labai gražią ančiukę BsPIII30. Aš iš pulko nusitversiu ar antukę, ar žąsukę BsPIII106. ^ Kaip žąsis su ántimi šneka Dkš. Šlapias kaip ántis (labai šlapias) Trgn. Aš tave klausiu apie ántis, o tu man nuo žąsų atsakymą duodi B. ◊ laĩkraščio (spaudõs; rš) ántis; rš netikra žinia, prasimanymas.
2 añtis sm. (2) K; SD434 1. marškinių perskėlimas per krūtinę: Visas añtis marškiniam išplyšo Grž. Taip siaurą tepraskėlei man marškiniams añtį, jog galva vos tik pratelpa Sr. Atlapu ančiù šalta Pc. Marškiniai anta vieno añčio (šone prarėžimas) Lp. 2. vieta už drabužių lig juostos: Kišk piningus į añtį Brs. Obuolių pilną añtį prisidėjo ir nuėjo Gr. Añčiai neprikraujami noro jos BzF192. Kad į kišenius netelpa, dėk į añtį Gs. Saiką gerą ... ir kupiną duos ing ančiùs mūsų DP251. ^ Žirnių prisivalgęs, akmenų añtį prisikrovęs, kalbėk su juomi Sch113. Su juomi kalbėk ir akmenį anty turėk VP42. Laikyk balandį añtė[je], o ant stogo nebsugausi Slnt. Atšilo kaip gyvatė añtė[je] Tv. Ką Dievs duos, kišk į añtį B. Ateik nuogs, parsineši antyje (nieko negausi) B. Uosk ing tavo antį (pasižiūrėk į save) B. Añtyje gluodeno nelaikyk Slm. ║ marškinių dalis iš abiejų krūtinės perskėlimo pusių: Kišk sau už añčio skarelę J. Jo añčiai suplyšę Lzd. Sutepė ančiùs kaip vaikas Svn. ^ Švelnus, nors už añčio dėk Pšl. Jis tiek turi, kiek nuogam už añčio Krsn. Nedėk gyvatės už añčio – įkąs Slm. Pati nuoga, marškiniai už ančio (žvakė) Gdž. 3. krosnies kampas už kaktos, užušalė, antė: Añtyje duona dar neiškepo Kb. Šluodama pečių, dar radau añty tris prėskučius Rdm. 4. pažastis, raukšlė: Lapo antis Trs. Kaktos antẽliai J.Jabl. Kaulų anteliai (išdubos) rš. 5. prk. prieglobstis: Aną Lozorių elgetą ing antį Abromo nunešė angelai DP253. Mierą gerą ir primurdytą, ir pakratytą, ir kupiną duos į antį jūsų Ev. ◊ į añtį (už añties) dė́ti teisinti, girti: Ir savo dukrelės nedė́k į añtį (už añties) Gs. Nedėk į antį, nes per rankovę išlįs PPr390. nuo (iš) añčio lig (ant) dañčio mažai, nedaug: Daug išmanai – nuo añčio lig dañčio Vkš. Jis tik težino – iš ančio ant dančio Plt. už añčio užsidė́ti įsidėmėti, atsiminti: Užsidėk už añčio (atmink, bus atkeršyta) Grž.
3 añtis sf. (2), antìs (4) žr. 2 antis: 1. Žakietkėlė pilka, antis atsegiota Pn. Neatsegęs añties, marškinių nenusivilksi Grg. Ar negali añties nors kartą užsisegti? Btg. 2. Ištraukė ją (ranką) iš anties savo Ch2Moz4,7. 3. Nedėk bakanų añtyse, neiškeps Lš. 4. antinė kišenė, antė: Laikyk šernolę (piniginę) añty, tai nieks neištrauks Klp. 5. peludė, antė: Prikišta pilna antìs pelų Pn. Versk šiaudus į añtį Ėr.

antis sinonimai

antis junginiai

  • didżioji antis, mandarininė antis
  • Antis (1987 albumas), Antis (roko grupė), Antis gyva (2005 filmas), Bjaurioji Antis (1994 albumas), Didžioji antis, Juodoji antis, Kuoduotoji antis, Ledinė antis, Mandarininė antis, Pilkoji antis, Puošnioji antis, Rudagalvė antis, Rudoji antis, Smailiauodegė antis, Urvinė antis, Visa Antis (2003 albumas), Šalminė antis, Šaukštasnapė antis, Šluboji antis (politika), Šlubuojanti antis (ekonomika), Žiloji antis
Ką reiškia žodis antitarybinis? Visi terminai iš raidės A.