malka reikšmė
Kas yra malka? 1 málka sf. (1) 1. sing. col. BB1Moz22,3, R, K medžiai kurui, paprastai supjaustyti ir suskaldyti: Sukaposiu, išdžius ir bus gera málka Gg. Susikirto medžių málkai Jrk9. Būdavo, davė žmogus penkis šešis auksinus [eiguliui] – nors užsiversk malka, skalomis V.Krėv. Trinu (pjaunu) malką SD250. Pradėjau málką daryt ir sukoliečijau pirštą Krm. Pavasarį kas pagalys – tai malka, rudenį kas gyvulys – tai mėsa Lp. O Enskys sausos malkẽlės atneša glėbį K.Donel. Karklas – gera málka, kaitri kap eržuolas Kbr. Málkos savos turim, neperkam Švnč. Jis, jau nusitvėręs kitą malkos pagalį, pradėjo drožti naują nereikalingą kylį I.Simon. Kai iš nuodėgulių, tai maža nauda – gal tik malka A.Vien. Gailis málkos, nekūrina Eiš. Šarvas – tokis vežimas málkai vežt Vlk. Kad ir drebulinės šakos, ale málka gryna Erž. Nuvažiavo malkos (malkų parvežti) Mrc. Sausa malka kaip kanklys B. ^ Juo toliaus į mišką, juo daugiaus malkos Sch89. Malkos nevažiuosi su žaku B. 2. SD46 atskeltas pagalys, šakalys: Biskį per didelė málka Smn. Málką sviemu ituo ranka ir misliu, kad an daikto numirsiu (labai suskaudo ranką) Lz. Mergos Kūčiose atnešę malkas skaito: jei po porą – ištekės, jei ne – reiks kitų metų laukti Pn. Vieną malkytę uždėjau – tuoj geriau dega Rm. Ans ėmė tokią ploną malkelìkę i padevė Prk. 3. medis kaip padarinė medžiaga: Iš tos málkos šėpas daro Mrj. Nuo málkos yr padaryta Pgg. 4. scom. prk. nevykėlis, ištižėlis: Toks malka, nei moka, nei nori mokėt gerai dirbt Dgl. Ak tu málka! (keik.) Pnd. ◊ kaĩp málkos labai daug: Mėsos kap malkos, kiek nori Alv.
2 málka sf. (1) 1. Sut, Kos255 krūva eilėmis sudėtų medžių kurui, rietuvė: Medžių málka, arba šūtis J. Suskaldytus medžius reikia į malką sukriauti – greičiau pradžiūs Vkš. ║ laužas: Apsukuo sukrovė malką medžių, užkūrė ir dailiai sudegino šventąjį M.Valanč. Savo numirėlius ant malka degino S.Dauk. Malka anglims deginti I. 2. Krš krūva sumestų, suverstų daiktų: Pri kūtės stovėjo mėšlų málka Mžk. Málkos žemės guli iš ravo išmestos J. Malūne málkų málkos maišų prikrautos Lkž. Suvertė bulbes į málką, ir ėmė pūti Krkl. Audeklų yra málkos sukrautos Plt. Tokios dideliausios málkos knygų Plt. Medžiai sukrauti į stirtas, o šakos į málkas Žr. Ans beturįs didelę málką piningų! Pln. Eikiat į reją, sukaskiat grūdus į málką KlvrŽ. Biedna sakosi, o palėpėse lašinių malkos voliojas Užv. Sustumk šieną į malką Nv. Visus medžius suvertė į vieną malką Krkl. Tas šlamas sušluok į malkẽlę, paskuo susemsi ir išneši Slnt. 3. būrys, pulkas: Antai stovi málka vyrų Plt. Anie málkoms noria gyventi Yl. Joms pačioms yra visa malka vargšų giminaičių rš. 4. GK1940,68 kortų kaladė: Banke du šimtai, – tarė jis, pasitaisęs akinius ir atplėšdamas malką rš. Jis išsiėmė iš kišenės naują žvilgančių kortų malką rš.
3 malkà sf. (2) 1. CI700, Vkš žr. 1 malkas 1: Aš geriau išgersiu vandens mal̃ką Grg. Stiklelį išgėrė viena malka Jnš. Įpuolęs į karčemą, išėmiau malką (išgėriau burnelę degtinės) Grg. ║ Šiandien plaukdamas prarijau tris malkas Jnš. Besimaudydamas pasinėriau į vandenį ir gavau vieną mal̃ką Klov. Pasinėręs gavo tokią mal̃ką, kad daugiau nebenorėjo Jnš. 2. žr. 1 malkas 3: Bekojinė malkelė I. 3. I žr. 1 malkas 4.