varinis reikšmė

Kas yra varinis? 1 varìnis sm. (2) I, NdŽ, KŽ 1. Kos37, BzF195, J.Jabl, Sg, Vvr, Vkš, Sd, Tv, Kltn, Šv katilas iš vario ar šiaip koks verdamas puodas: O tu, bezliepyčia, ką tu padarei, paliejai varìnį! JI206. Varìnis buvo užkabytas ant vąšo Dov. Išvirk bulves į didįjį varìnį Trg. Varìniai dideli buvo įmūryti Vn. Su cina (alavu) cinuo[ja] variniùs Tl. Pradeda varìnis bėgti Kv. Varìnis ant šono (išvalgytas) Lkv. O jau ka liuobam skalbties, tą liuobam pelenų viedrą įdėsi į varìnį, išvirinsi Jdr. Buvo toksai varìnis nedidelis, toks apalus, ten košę virdavom Vgr. Tus lapus surenki, nuplauni, sudedi į varìnį i nutraukini Kv. Mas vadindavom varìniais, daba puodais vadina Kv. ^ Juodas kaip varìnio dugnas Vvr. Kad gargėjo plaučiai, kaip varìnis virė Kv. Kaip varìnio dugnas, kaip piešos visa troba [paliko] End. Prieis taip, ka nebūs ką į varìnį įdėti Tn. Jei turime ką į varinį dėti, tai žinome ir kaip I.Simon. Viena akis – į varìnį, kita – į garinį [žiūri] (apie nustebusį) Šll. Kad varìnis dega, būs kitoks oras Kin. ║ kiekis, telpantis į tą katilą: Išbėgta putros, pusė varìnio belikę Šll. Išviriau pilną varinį meisos Rt. 2. Slm bet kokia smulki moneta, variokas: Žmogus prinešęs varinį į padėklą – dzingt Žem. Ūkininkas išsitraukęs duoda aniems varinį LTR(Skd). Šienpjoviui su variniu patrinsi par dalgio ašmenis – tas nebegalės šieno papjauti Sln.
2 varìnis, -ė adj. (2) K, Š, Rtr, FrnW, DŽ, NdŽ, KŽ; Q138,312, H, H168, R, R110,234, MŽ, MŽ144,313, I, D.Pošk, S.Dauk, M, L, LL64 1. Skrb, Krs, Mrs, Grš, Nm, Lnk, Šts, Pp, Trk, Gr, Krž, Rsn, Plšk iš vario padarytas: Akmuo varinis SD81. Koštuvis varinis, geležinis SD48. Varìnis katilas, puodas J. Varìnė viela PolŽ1202. Vienas gudas rado puodą varinių piningų nuo 4 gorčių A1883,285. Nežinau, kokie [varpai], variniai, ba labai skambėjo – ir dabar gi varpų skylės tebėr Rk. Varìnę drotelę pasiėmęs ranko[je] ir ieškos tatai to vandens Als. Kodėl tu laikai kokį aukso arba sidabro pinigą per geresnį už varinį? Kel1853,37. Kaip pritinka molio puodas, prie variniojo puodo pastatytas BbSir13,3. Užkiloti kiemelio varteliai, užrakinti variniais rakteliais LTR(Kz). O kai jūs prijosit varinius vartelius, stabdykite žirgelius! LTR(Plv). Uždaryti, užrakinti variniai varteliai BsO103. Dievas liepė Maižiešiui, idant nulietų varinį žaltį MP230. | prk.: Tokims žmonims (šventvagiams) dangus stojas varinis, par kurį nepareina loskos Dievo P. ^ Plumpė plumpena po variniu tiltu (ugnis ir puodas) LTR(Pn). Lapė lapena po variniu tiltu KlK46,26. Mėsinis kubilėlis, varinis lankelis (žiedas ant piršto) LTR(r.). ║ skambantis kaip varis: Ir kažkieno skardus varinis balsas mane pakėlė S.Nėr. ║ spindintis kaip varis: Varinis mėnulis skaisčiai šviečia į debesis ir tolumoje stovinčią pilį J.Dov. ║ vartojantis vario indus, padargus: Variniais tą eskimų giminę vadina dėl to, kad jie peilius, indus ir visokius padargus, kurių gyvenime reikia, dirbasi iš vario Mš. 2. Skrd kuris rusvos, vario spalvos: Perkūnassenis su varine barzda LTR(Alvt). Varinẽlė višta, kurios plunksnos rausvai geltonos Šts. [Saulė,] tamsiai raudona ir netekusi gyvybės, laukus aptraukė variniais šešėliais M.Katil. Varinė vakaro prieblanda veržėsi pro atdarą langą J.Avyž. ◊ varìnė gyvãtė (kirmėlė̃ Alk) NdŽ, Plv, Šk, Grš gluodenas: Varìnė gyvãtė būdavo, tai per pusę perkirsi – raitosi raitosi Mrj. Čia pilna varìnių gyvãčių Bgt. varìnė júosta; R80, MŽ105, N vaivorykštė.
3 varìnis, -ė adj. (2), vãrinis (1) LKAI62(Zr) padarytas iš varų, karčių: Varìnė tvora NdŽ, LKAI62(Vž), Ds. Su varinè tora tvera laukus Kin. Vãrinė tvora cvekais primušta Smal.

varinis sinonimai

Ką reiškia žodis variniukas? Visi terminai iš raidės V.